Większość zasobów naszego Archiwum pochodzi ze zbiorów FMW.
Pozostała część pochodzi ze zbiorów Prywatnych. Początek jego działania miał miejsce jeszcze w latach 1980-1981. Były to prywatne zbiory wielu osób między innymi Kazimierza Fugla. Po 13 XII 1982 sukcesywnie były one przekazywane do tworzącego się archiwum przy Młodzieżowych Grupach Oporu (MGO) w Nowej Hucie. Od 1986 archiwum oraz Biblioteka Główna zostały zlokalizowane u Adama i Antoniego Kołodziejczyków na ulicy Odmętowej w Mogile, gdzie została stworzona również główna Biblioteka. W 1986 ze względu na przyłączenie się MGO do tworzącej się Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej FMW stały się jego oficjalnym Archiwum i Biblioteką, działała do 1989r.
”
Maria Kubicz (Majka)
W latach 80-tych prawdopodobnie mógł to być rok 1985 -86 prowadziłam w mieszkaniu rodziców na osiedlu Słonecznym w Nowej Hucie bibliotekę książek wydawanych w drugim obiegu.
Przychodzili po wcześniejszym umówieniu ludzie, którzy wybierali sobie ze spisu książki, nie pamiętam dokładnie ile było pozycji tych książek mogłoby ich być kilkaset, ponieważ były to małe gabaryty a było ich dość sporo.
Po jakimś czasie ze względu na moje bezpieczeństwo i inną prowadzona przeze mnie działalność biblioteka została przeniesiona na ul. Odmętową do domu Adama Kołodziejczyka. Dom stał na odludziu w Mogile w Nowej Hucie też tam przychodziłam po książki lub dostarczając inne materiały. Obsługiwał ją Adaś lub jego brat Tosiek (Antoni).
”
“
Adam Kołodziejczyk
W ramach działalności Federacji Młodzieży Walczącej (FMW) w Krakowie – Nowej Hucie prowadzona była biblioteka z niezależnymi książkami wydawanymi na zachodzie (między innymi przez Paryską Kulturę) lub drukowanymi/kopiowanymi w ramach drugiego obiegu w Polsce.
Oprócz książek prowadzone było również archiwum prasy podziemnej, ulotek, plakatów i znaczków okolicznościowych wydawanych w tym okresie. Biblioteka posiadała swój katalog z listą dostępnych pozycji.
Ze względów bezpieczeństwa, głównie uniknięcia dekonspiracji biblioteka posiadała swoją strukturę. Do prowadzonej biblioteki dostęp miały 2 osoby. Posiadały one katalog książek i zbierały zamówienia na na poszczególne pozycje głównie w środowisku młodzieżowym, w tym FMW, następnie przekazywały listę książek zamówionych i po kilku dniach odbierały zamówienie pozycje, oddając jednocześnie wcześniej wypożyczone książki z biblioteki.
Była prowadzona przez Adama Kołodziejczyka oraz jego brata Antoniego w domu jednorodzinnym w Krakowie przy ulicy Odmętowej. Funkcę łącznika, który składał zamówienia i odbierał ksiażki była między innymi Maria Bartczak – “Majka”
”
W 1989-1990r Piotr Fugiel zabrał książki będące w Bibliotece ,oraz część archiwum między innymi koperty i znaczki poczty Niezależnej w celu przekazani ich do (brak danych)- niestety nie mamy żadnych spisów w/w darowizny oraz potwierdzeń jej dokonania. Obecnie Archiwum Prasy Niezależnej ok 1000 tytułów prasy niezależnej, plakaty i ulotki z lat 1980-1990 znajduje się u Wiktora Wszołek. W przypadku chęci skorzystania z jego zasobów prosimy o kontakt